Türk Bayrağı Kullanımı ve Kuralları

Kılavuz Görsel Çözümler olarak çeyrek asrı aşkın süredir Türk bayrağı üretimi yapıyoruz. Bugüne kadar Türkiye’nin önemli devlet kurumlarına ve büyük şirketlerine sayısız Türk bayrağı tedariği sağladık. Türk bayrağı üretimi konusunda tecrübelerimizi ürün olarak paylaşmanın yanında müşterilerimize bu blog yazısında da sunmak istedik.

Türk bayrağı kuralları

  • Türk bayrağı belli kurallar çerçevesinde kanuna göre kullanım düzenlemeleri içermektedir. Bunun en önemli sebebi bayrağı bir milli simge olması itibariyle manevi değerini zedeleyecek herhangi bir şekilde kullanımını engellemektir. Bu kullanım şekilleri kanunda  belirtilmiştir. Bunlar; yırtık, sökük, yamalı, delik, kirli, soluk, buruşuktur.
  • Bunun yanında Türk bayrağı layık olduğu manevi değeri zedeleyecek herhangi bir şekilde kullanılamaz. Ayrıca bayrağın kullanım alanlarında da belli sınırlamalar var. Türk bayrağı belirli resmi yemin törenleri dışında hiç bir şekilde örtü olarak kullanılmaz. Bunun dışında masa ya da kürsülere ve farklı eşyalar üzerine Bayrağın şeklinin yapılması da engellenmiştir.

Türk Bayrağı üniforma yerine giyilemez

Türk Bayrağı, hiç bir koşulda üniforma ya da elbise niyetiyle giyilemez. Kullanım alanlarının sınırlandırılmasında amblem, flama ve sembol gibi temsili çizgilerde yer almaktadır. Buradaki kuralın sınırları hiçbir siyasi parti, teşekkül, dernek, vakıf ve tüzükte belirlenecek kamu kurum ve kuruluşları dışında kalan kurum ve kuruluşun kullanımına fon teşkil edemeyeceği şekilde belirtilmiştir. 

Türk Bayrağı Kullanım alanları

Türk Bayrağı’nın resmi iradelerin dışında kullanıldığı alanlar da mevcuttur. Örneğin Millî bayramlar, anma günleri vb. etkinliklerde bayrak halkın da kullanımı için serbest bırakılmıştır. Evlere, işletmelere vb. yerlere asılabilmesi mümkün kılınmıştır. Tabii bunun gibi bazı özel günlerde de Türk bayrağının televizyon ve anma günlerinde kullanımı kabul edilmiştir. Ulusal yas dönemi olarak kabul edilen, bayrakların yarıya çekilmesi kanunlarda belirtilmiştir. Bunun dışında kalacak olan ve zaman içerisinde gelişen anlık yas dönemleri de bulunur. Bu ve benzeri diğer ihtiyaçlar söz konusu olduğunda, Türk Bayrağı’nın ülkede yarıya çekilmesi kararı Cumhurbaşkanlığı’na aittir.

Türk bayrağı üretim detayları

Türk Bayrağı alpaka kumaş, raşel kumaş ve saten kumaştan üretilir. Türk standartları Enstitüsü’nün belirlediği standartlara uygun olarak üretilir. Ürettiğimiz Türk Bayrakları yıkama solma ve ütülenmeye karşı dayanıklıdır.

Türk bayraklarının ölçüleri kullanım alanlarına göre yer değiştirir

Sizinle irtibata geçelim

Her türlü sorun ve bilgilendirme için bizlere ulaşabilirsiniz. Aşağıdaki formu doldurun, sizinle irtibata geçelim. Bize ulaşabileceğiniz telefon numaramız