Türk Bayrağı

Türk bayrağı belli kurallar çerçevesinde kanuna göre kullanım düzenlemeleri içermektedir. Bunun en önemli sebebi bayrağı bir milli simge olması itibariyle manevi değerini zedeleyecek herhangi bir şekilde kullanımını engellemektir. Bu kullanım şekilleri kanunda yırtık, sökük, yamalı, delik, kirli, soluk, buruşuk veya layık olduğu manevi değeri zedeleyecek herhangi bir şekilde kullanılamaz şeklinde belirtilmiştir. Tabii bunun yanında bayrağın kullanım alanlarında da belli sınırlamalar vardı. Türk bayrağı belirli resmi yemin törenleri dışında hiç bir şekilde örtü olarak kullanılamamaktadır. Masalara ya da kürsülere ya da farklı eşyalar üzerine Bayrağın şeklinin yapılması da engellenmiştir.

Türk Bayrağı, hiç bir koşulda üniforma ya da elbise niyetiyle giyilememektedir. Kullanım alanlarının sınırlandırılmasında amblem, flama ve sembol gibi temsili çizgilerde yer almaktadır. Buradaki kuralın sınırları hiçbir siyasi parti, teşekkül, dernek, vakıf ve tüzükte belirlenecek kamu kurum ve kuruluşları dışında kalan kurum ve kuruluşun kullanımına fon teşkil edemeyeceği şekilde belirtilmiştir. Türk Bayrağına karşı davranışlar ve onun kullanım alanları sınırlandırmalarında olduğu gibi sözlü veya yazılı olarak da saygısızlık içeren tavırlar kanunlarca yasaklanmış, hakaret edilmesi hususunda detaylandırılmıştır.

Türk Bayrağı’nın resmi iradelerin dışında kullanıldığı alanlar da mevcuttur. Örneğin Millî bayramlar, anma günleri vb. etkinliklerde bayrak halkın da kullanımı için serbest bırakılmış evlere, işletmelere vb. yerlere asılabilmesi mümkün kılınmıştır. Tabii bunun gibi bazı özel günlerde de Türk bayrağının televizyon ve anma günlerinde kullanımı kabul edilmiştir. Örneğin Ulusal yas dönemi olarak kabul edilen, bayrakların yarıya çekilmesi kanunlarda belirtilmiştir. Bunun dışında kalacak olan ve zaman içerisinde gelişen anlık yas dönemleri ya da diğer ihtiyaçlar söz konusu olduğunda, Türk Bayrağı’nın ülke genelinde yarıya çekilmesi kararı Cumhurbaşkanlığı’na aittir.

Türk Bayrağı alpaka kumaş, raşel kumaş ve saten kumaştan Türk standartları Enstitüsü’nün belirlediği standartlara uygun olarak üretilir. Ürettiğimiz Türk Bayrakları yıkama solma ve ütülenmeye karşı dayanıklıdır.

Türk bayraklarının ölçüleri kullanım alanlarına göre yer değiştirmektedir.

Sizinle irtibata geçelim

Her türlü sorun ve bilgilendirme için bizlere ulaşabilirsiniz. Aşağıdaki formu doldurun, sizinle irtibata geçelim. Bize ulaşabileceğiniz telefon numaramız